Reklam
Reklam

İncirlik ve Kürecik üssüne rakip çıktı: ABD'yi davet ettiler

ABD askeri üslerinin Türkiye'den, özellikle de İncirlik'ten çıkmak zorunda kalması durumunda, Yunanistan'a yerleşebileceği yorumları yapıldı. Yunan yetkililer, İncirlik'in ülkelerine taşınmasına yeşil ışık yaktı.

İncirlik ve Kürecik üssüne rakip çıktı: ABD'yi davet ettiler
İncirlik ve Kürecik üssüne rakip çıktı: ABD'yi davet ettiler admin
Bu içerik 190 kez okundu.
Reklam


Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, gazetecilerin Ankara'nın ABD askerlerini gönderme konusunu gündeme getirmesi durumunda Atina'nın ABD üslerini kabul etmeye hazır olup olmadığı sorusuna, "Her türlü tesisi yerleştirebileceğimiz ortada. Tanrıya şükür bizde yeterince var zaten" dedi.

YEŞİL IŞIK YAKTI

Yetkili, "Eğer üslere servis sunup sunmayacağımızı soruyorsanız, biz NATO üyesi bir ülkeyiz ve dolayısıyla NATO'nun ihtiyaçları her zaman Yunanistan tarafından Yunan Anayasa ve mevzuatına uygun olarak karşılanabilir. ABD ile ikili ilişkilere gelince; savunma anlaşmamız var. Eğer ABD gelecekte Yunanistan'daki savunma imkanlarını daha fazla genişletmek isterse Yunan hükümet bunu olumlu bir şekilde değerlendirir" ifadelerini kullandı.Yunan diplomat, İncirlik'te olduğu iddia edilen nükleer silahları kabul etmeye hazır olup olmadıkları sorusuna da şu yanıtı verdi: "ABD'nin bu geniş bölgede, taktik nükleer silah bulundurma imkanına sahip sadece iki üssün olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama bu silahın nerede olup olmadığını doğrulayamam. Ben bunu bilmiyorum ve doğrulamıyorum."

BAŞKA BİR KAYNAK: YUNANİSTAN ABD ÜSLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPABİLİR

Rus sitesi Sputnik'e konuşan başka bir diplomatik kaynak da, Türkiye'nin İncirlik ve Kürecik hava üslerini kapatma kararı alması durumunda, Yunanistan'ın ABD askeri üslerine ev sahipliği yapabileceğini ifade etti.

TÜRKİYE REST ÇEKMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 sistemlerini satın alması nedeniyle ABD yaptırımlarına maruz kalması durumunda Ankara'nın İncirlik ve Kürecik hava üslerini kapatabileceği sinyalini vermişti.
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X