Reklam
Reklam

Almanya'dan skandal Türkiye açıklaması! Resmen tehdit etti

Suriyeli mülteciler konusunda Türkiye'ye verilen hiç bir sözü tam anlamıyla yerine getirmeyen AB'den yine skandal bir Türkiye çıkışı geldi... Avrupa Halk Partisi Grup Başkanı Weber, Türkiye ile AB arasındaki sığınmacı anlaşmasının sürdürülmesi gerektiğini belirterek sığınmacılar konusunda AB’ye baskı yapmaması gerektiği konusunda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı uyarıp ekonomik yaptırım ile tehdit etti.

Almanya'dan skandal Türkiye açıklaması! Resmen tehdit etti
Almanya'dan skandal Türkiye açıklaması! Resmen tehdit etti admin
Bu içerik 71 kez okundu.
Reklam


Avrupa Parlamentosu Avrupa Halk Partisi (EPP) Grup Başkanı Manfred Weber, Türkiye ile AB arasında yapılan sığınmacı anlaşmasının sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

 

DW Türkçe'nin aktardığına göre Alman politikacı, Welt am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye mülteciler için verilen yardımın '2019 sonrasındaki yılları da kapsayacak şekilde uzatılmasından' yana olduğunu ifade etti. Gerektiğinde şu anda ödenen miktarın artırılmasını isteyen Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili Weber, bu paranın iyi bir şekilde değerlendirildiğini vurguladı. 

'EKONOMİ' İLE TEHDİT ETTİ

Muhafazakâr siyasetçi ayrıca mülteci sayısının artması nedeniyle AB'ye baskı uygulamaması konusunda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslendi. ''Şantajı kabul edemeyiz'' diyen Weber, anlaşmayı koz olarak kullananların Türkiye ile AB arasındaki ekonomik ilişkileri tehlikeye atacağını vurguladı. Weber, ''Türkiye'nin bunu bilmesi gerekir'' diye konuştu. 

 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan bu ay başında yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde planlanan güvenli bölgenin ay sonuna kadar oluşturulamaması halinde ''Biz de kapıları açmak zorunda kalırız'' demişti. Erdoğan sözlerini ''Bu yükü sadece biz mi çekeceğiz? Misafir ettiğimiz sığınmacıların yükünün paylaşımı konusunda Avrupa Birliği başta olmak üzere dünyadan olması gereken desteği alamadık. Almak için bunu yapmak zorunda kalabiliriz'' diye sürdürmüştü. 

'TÜRKİYE İLE TAM ÜYELİK MÜZAKERELERİNE SON VERİLSİN' ÇAĞRISI

Öte yandan Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine karşı çıkan açıklamalarıyla bilinen Weber, Türkiye ile yürütülen tam üyelik müzakerelerine son verilmesini de talep etti. Weber, Erdoğan liderliğinde Türkiye'nin 'Avrupa'dan ve demokratik değerlerden giderek uzaklaştığını' savundu. 
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X